Niğde Babanın Yaptığı Aletler Çocuğu Zarar Verebilir’

Niğde’de Serebral Palsi hastası 8 yaşındaki Ali İhsan Çakmak, Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde muayene edildi. Babası Furkan Çakmak’ın kendi yaptığı tahta fizik tedavi aletleriyle gündeme gelen küçük çocuğa sağlık taraması yapan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ender Salbaş, tahta aletlerin çocuğa zarar verebileceğini söyledi.

Niğde İl Sağlık Müdürlüğü’nün girişimi sonucu Ali İhsan Çakmak. babası Furkan ve annesi Canan Çakmak tarafından Ömer Halisdemir Üniversitesi Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Ali İhsan Çakmak, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ender Salbaş tarafından muayene edildi. Serebral Palsi hastalığının doğum öncesi, sonrası veya doğum sırasında oksijensiz kalınması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu belirten Dr. Ender Salbaş, Bu hastalık kişiye göre değişen belirginlikler gösterebilir. Kimi hastalarda çok hafif bulgularla ortaya çıkarken kimi hastalarda yatalak seviyesinde oluşabiliyor ve ömürlerini bu şekilde sürdürmek zorunda kalabiliyorlar. Bu tür hastalara tedavi vermekteyiz. Birçok hastamız yüz güldürücü sonuçlara ulaşabiliyor. Bu hastalık sihirli bir değnek dokunuşuyla halledilebilecek bir tedavisi yok. Hasta ve hasta yakınlarının uğraşlarıyla bizim tedavimiz sonuç sağlayabilirdedi.

BABANIN YAPTIĞI ALETLER ÇOCUĞA ZARAR VEREBİLİR

Ali İhsan için babasının yaptığı tahtadan fizik tedavi aletlerini de değerlendiren Dr. Salbaş şunları söyledi:

Fizik tedavide kullandığımız cihazlar pek çok deneyden geçirilerek belirli sertifikasyonlarla üretilen egzersiz aletleri. Dolayısıyla babanın yapmış olduğu cihazların böyle bir standardizasyonu yok bu yüzden çocuğa zararı olabilir. Babanın çabası var ama eline sağlık diyemiyoruz. Diğer hasta ve sağlık yakınlarına böyle kendi imkanlarıyla yapın demiyoruz. Ali İhsan’ın rahatsızlığı Serebral Palsi rahatsızlığı 4 ekspertizinde de var. Elleri kolları ve ayaklarında var. Daha önce de tedavi görmüş yürüme potansiyeli var.

Bir önceki yazımız olan AK Parti Niğde İl Başkanı Gazeteciler Günü'nü Kutladı başlıklı makalemizde AK, Başkanı ve Gazeteciler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir