Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel;

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel, vatandaşlara Eczane dışında ilaç alınmaması konusunda uyarıda bulundu.
Eczaneler dışında ilaç satan yerlere denetimler yaptıklarını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel yaptığı açıklamada; “1262 Sayılı İspençiyari Ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu’nun 1’inci maddesinin ikinci fıkrasında “Eczaneler dışından temin edilen içeriği, üretim ve saklama şartları belli olmayan ürünlerin halk sağlığını tehdit edeceği, fayda yerine zarar verebileceği, çok ciddi yan etkilere hatta ölüm vakalarına sebep olabileceği kuvvetle muhtemeldir. Bu sebeplerle konunun halk sağlığı açısından önemine istinaden, ilgili mevzuatlar doğrultusunda il merkezinde faaliyet gösteren gıda toptancıları, marketler ve benzeri yerlere Sağlık Müdürlüğü görevlilerince zabıta eşliğinde denetim gerçekleştirilmiştir.”dedi.
Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi; “Yapılan kontrollerde eczane dışında ilaç satan iş yerlerine gerekli yasal işlem yapılmaktadır. Eczane dışı ilaç satışına yönelik denetimlerimiz yıl içerisinde devam edecektir. Bizim İl Sağlık Müdürlüğü olarak hedefimiz halkımıza, hastalarımıza ihtiyaç duydukları etkili, güvenli ve kaliteli ilaçları ulaşması için gerekli tüm önlemleri almaktır. Ancak, bu konuda en önemli görev halkımıza düşmektedir. İlaçlar bitkisel ve sentetik maddelerden yapılmakta fazla ya da yanlış aldığınız zaman istenmeyen yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, ülkemizde ilaç almanın tek yasal ve güvenli yolu eczanelerden ilaçların temin edilmesi büyük önem arz etmektedir. Halkımızın bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.”diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan ’Tantanacılar’ Niğde’de yakayı ele verdi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir