Niğde’de avukatlar günü kutlandı

Cumhuriyet Meydanı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Baro Başkanı Hüseyin Demirbilek, Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Niğde Baro Başkanı Hüseyin Demirbilek törende yaptığı konuşmada, adalet hizmetlerini alan halkın bu hizmeti alırken yaşadığı sıkıntıları en iyi bilenlerin avukatlar olduğunu söyledi.

Demirbilek konuşmasında şunları söyledi: “ Barolara “ adalet komisyonlarında temsil edilme hakkı” verilmesinin sorunların daha çabuk tespiti ve çözümün verimli şekilde sağlanması gibi çok faydalı sonuçları olacaktır. Pek çok konuda süratle yasal düzenlemeler yapıldığı halde yıllardır avukatlık yasasında bir düzenleme yapılamamıştır. Hukuk sistemimize yeni girdiğini söyleyebileceğimiz Arabuluculuk bile yazılı ve mülakat sınavına tabi tutulmuştur. Ancak Anayasa Mahkemesi’ nin avukatlık sınavını iptal eden yasayı anayasaya aykırı olduğu için iptal eden 2009 tarihli kararının gereği hala yapmamıştır. Türkiye’ den başka avukatlığın sınavsız yapılabildiği bir ülke bulunmamaktadır. Bu en çok yargısal faaliyetlerin niteliğini olumsuz anlamda etkilemektedir. Ne yazık ki bilimsel yapısıyla yükseköğretimi planlaması beklenen Yükseköğretim Kurulu başvuran her üniversitenin talebini kabul ederek neredeyse her ilde bir hukuk fakültesi açılmasına ön ayak olmuştur. Kurulan fakültelerin pek çoğunda öğretim elemanı da bulunmamaktadır. Hukuk eğitiminin şakaya gelmeyeceği tecrübeyle sabittir. Hukuk fakültelerinden mezun insanların kahır ekseriyetinin avukatlık, hakimlik ve savcılık yaptıkları hatırlanmalı ve hukuk fakültelerine kriterler getirilmeli kriterleri tutmayanlar kapatılarak nitelik sorunu mutlaka çözülmelidir. Mesleğimizin çözülmeyi bekleyen daha pek çok sorunu vardır. Doğru iletişim yöntemleriyle çözülmeyecek tek bir sorunu ise yoktur. Umarım bir sonraki 5 Nisan avukatlar gününe kadar daha fazla yol almış oluruz. Bizler hukuka hukukun üstünlüğüne hep inandık. İnancımızı bu yoldaki mücadele azmimizi kaybetmeyeceğiz.”

Bir önceki yazımız olan Polis, "Türkiye Huzur" uygulaması yaptı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir